Звернення митрополита Михаїла з нагоди Великого Посту
У своєму зверненні митрополит Луцький і Волинський Михаїл закликає вірян віддано поставитися до посту та молитви, нагадуючи про важливість духовного самовдосконалення та бережливого ставлення до природи.
Заклик до духовного самовдосконалення та екологічної свідомості
Дорогі во Христі браття й сестри!
Цьогорічний передпасхальний піст ми знову проводимо в час повномасштабної війни. І знову часто звучить слово «подвиг»: наші захисники здійснюють подвиги на полі бою; народ у тилу підтримує Збройні сили, і це його подвиг… У релігійній же сфері використовується вислів «постовий подвиг» – від слова «двигати», зрушувати щось (переважно важке), і це стосується кожного православного християнина. Бо Великий піст – це добрий привід зрушити з місця нехіть удосконалювати себе. І більше молитися, читати благочестиву літературу, частіше бувати в церкві, уникати всіляких спокус і надмірностей, у тому числі догоджання череву.
Постовий подвиг може бути непростим, і тим важливішою стане зміна в чомусь на краще: простив кривдникові провину, попросив у нього й Бога прощення своїх гріхів, ухилився від розпусти, порвав із поганою звичкою, почерпнув щось душекорисне… А всі разом – хто постив більше, хто менше – станемо добрішими та згуртованими навколо Добра, тобто кращими християнами.
У Великий піст, у день весняного рівнодення (цього року 20 березня) наші далекі предки відзначали новоліття. Новий рік тоді проходив не за святковим столом – це був початок польових робіт. Ми ж, теперішні християни, теж маємо з молитвою розпочати весняні труди, щоби Всевишній благословив нашу працю і все зоране й засіяне дало щедрі плоди.
І ще ми повинні переймати від своїх прадідів трепетне ставлення до всього, даного нам Творцем: полів, лісів, річок, повітря… Погляньте, яка засмічена, занапащена вся наша природа, а це ж великий гріх перед Богом. Тож коли дбатимемо про чистоту довкілля – дбатимемо і про чистоту наших душ.
Не накладаємо на православних мирян більших постових обтяжень, аніж кожен може понести, особливо тепер, коли триває війна. Проте й ухилятися від цього подвигу не варто: нехай і старий, і юний, і хворий, і здоровий, і «новачок» у церкві, і «довгожитель» у міру своїх сил та можливостей попрацює над своєю вічною душею.
Благословіння Господнє на вас!
Милістю Божою
+ Михаїл,
митрополит Луцький і Волинський
Луцьк, 2024 р.

